İade Prosedürü

Siparişinizdeki ürünü veya ürünleri kullanmadığınız takdirde iade etmek istediğinizde uyulması gerekli ana kural aldığınız ürünün teslimat tarihinden itibaren 14 iş günü içerisinde sandromoreno.com‘nin düzenlemiş olduğu faturanızın aslı ve iade sebebinizi içeren bir not eki ile iade etmenizdir. İade işlemi için siparis@sandromoreno.com’a mail attıktan sonra yetkililerimiz tarafından yönlendirilen işlemleri tamamlamalısınız. Gelen ürün öncelikle iade bölümü tarafından incelenir, gerekir ise ürünün yetkili servisine ya da üretim tesislerine test edilmesi için gönderilir.

Sadece sandromoreno.com adresinden alınmış ürünlerin değişimi tarafımızca gerçekleştirilmektedir. Sandro Moreno markasının satıldığı fiziksel satış noktaları ve anlaşmalı olduğumuz diğer e-ticaret sitelerinden alınan ürünlerin değişim işlemleri için bu kurumlar ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Ticari anlaşmalar gereği bu kurumlardan aldığınız ürünlerin değişimi tarafımızca yapılamamaktadır.

Ürünlerin kullanım kılavuzunda belirtilen öneri ve uyarılara uygun şekilde kullanılması şartı ile gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra değişim işlemini gerçekleştiriyoruz.

İade etmek istediğiniz ürünün faturası kurumsal ise, geri iade ederken kurumun düzenlemiş olduğu iade faturası ile birlikte göndermeniz gerekmektedir. İade faturası, kargo payı dahil edilmeden ( ürün birim fiyatı + KDV şeklinde ) kesilmelidir. Faturası kurumlar adına düzenlenen sipariş iadeleri İADE FATURASI kesilmediği takdirde tamamlanamayacaktır.

Genel iade şartları aşağıdaki gibidir;

* Ürününüzü sandromoreno.com adresinden almış olmanız gereklidir.

* İade edilecek ürünler orijinal kutu veya ambalajı ile birlikte gönderimleri yapılmalıdır.

* İade edeceğiniz ürün, aksesuarları ve hediye olarak verilen promosyonlu/kampanyalı ürünleriyle birlikte aynı anda iyi ambalajlanmış bir şekilde kargoya verilmelidir. İade yapacak müşterimizin ürünleri gönderirken orijinal ambalajında (ya da orijinal kutusu ile aynı sağlamlıkta olacak şekilde başka bir kutuda) göndermeleri gerekmektedir.

* İade etmek istediğiniz ürün ile birlikte orijinal fatura (sizdeki bütün kopyaları) ve iade sebebini içeren bir dilekçe göndermeniz gerekmektedir.

* İade işlemleri süresince tarafımızca oluşan hasarlarda Kargo firması aracılığı ile gönderildiği sürece, ücreti tarafımızca karşılanmaktadır. Aksi durumlarda kargo ücreti tarafımızca karşılanmamaktadır.

Diğer kargo şirketleri ile olan gönderimler tarafımızca karşılanmamaktadır.

* Ürün seçiminde uyumsuzluk problemi yaşanabilecek ürünler için, mutlaka uyum konusunda teknik destek alarak sipariş vermelisiniz.

Bu tip ürünlerin orijinal ambalajları açıldığında iade işlemleri mümkün olmamaktadır.

 

Ürünümü değiştirmek istiyorum, ne yapmalıyım?

Sadece sandromoreno.com adresinden alınmış ürünlerin değişimi tarafımızca gerçekleştirilmektedir. Sandro Moreno markasının satıldığı fiziksel satış noktaları ve anlaşmalı olduğumuz diğer e-ticaret sitelerinden alınan ürünlerin değişim işlemleri için bu kurumlar ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Ticari anlaşmalar gereği bu kurumlardan aldığınız ürünlerin değişimi tarafımızca yapılamamaktadır.

Ürünlerin kullanım kılavuzunda belirtilen öneri ve uyarılara uygun şekilde kullanılması şartı ile gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra değişim işlemini gerçekleştiriyoruz.

Değişim işlemi için siparis@sandromoreno.com ‘a ürünün fotoğraflarıyla birlikte şikayetinizi mail attıktan sonra yetkililerimiz tarafından yönlendirilen işlemleri tamamlamalısınız.

 

Ürünümü nasıl iade edebilirim?

Fiş veya fatura aslı olmadan ürün iade ve değişimi yapılamamaktadır.

İade edeceğiniz ürün, aksesuarları ve hediye olarak verilen promosyonlu/kampanyalı ürünleriyle birlikte aynı anda iyi ambalajlanmış bir şekilde kargoya verilmelidir. İade yapacak müşterimizin ürünleri kargolarken orijinal ambalajında (ya da orijinal kutusu ile aynı sağlamlıkta olacak şekilde başka bir kutuda) göndermeleri gerekmektedir.

 

Ürünümü iade ederken kargo ücreti ödeyecek miyim?

İade işlemleri süresince tarafımızca oluşan hasarlarda anlaşmalı olduğumuz kargo firması aracılığı ile gönderildiği sürece, ücreti tarafımızca karşılanmaktadır. Aksi durumlarda kargo ücreti tarafımızca karşılanmamaktadır. Diğer kargo şirketleri ile olan gönderimler tarafımızca karşılanmamaktadır.

 

Ürünümü iade etmek istiyorum fakat faturam yok. Ne yapmalıyım?

sandromoreno.com adresi dışından yapılan alışverişlerde fatura mecburidir.

sandromoreno.com adresinden yapılan alışverişlerde faturalarınız sisteme kaydedildiği için, talebinizi siparis@sandromoreno.com adresine ilettiğiniz takdirde yetkililerimiz tarafından gerekli yönlendirmeler yapılacaktır.

 

14 günlük iade sürem doldu, ürünü iade edebilir miyim?

14 günü aşan zamanlar da müşteriler, hukuken, cayma haklarını kullanamaz ve sebepsiz iade yapamaz. 14 günü aşan zamanlar da iade hakkında detaylı soru ve taleplerinizi siparis@sandromoreno.com’ye mail atabilir veya telefon numaralarımızdan arayabilirsiniz.

 

İade ettiğim ürünün parasını ne zaman ve nasıl geri alabilirim?

İade işleminiz ürün bize ulaştıp kabul edildikten sonra 7 iş günü içerisinde tarafınıza para iadesi gerçekleştirilecektir. Bankalar tarafından kredi kartından taksitli yapılan alışverişlerde para iadesini bankalar taksitle geri ödemektedir. Havale ve EFT ile gerçekleştirilen alışverişlerin ürün iadesi kabul edildikten sonra para iadesi 7 iş günü içerisinde tarafınıza aktarılacaktır.

İade işlemi onaylandığında size mail veya sms ile bilgisi verilecek ve isteğinize bağlı olarak yeni bir sipariş verebilmeniz için hediye çeki ya da para iadesi yapılacaktır.

 

* PTT Kargo ile gönderilen paketler kontrol edilemediği için kabul edilmemektedir. Lütfen PTT Kargo ile gönderi yapmayınız.

Yazmaya başlayın ve aramak için Enter'a basın

Alışveriş Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Whatsapp
Sorunuz mu var?